Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

ADIM ADIM REGL KABI (ORGANICUP) REHBERİ

REGL KABI NASIL KULLANILIR ?

Her başlangıcın zor olabileceği gibi, ilk defa regl kabını deneyecekler için de zorluklar yaşanabilir. Ancak, emin olabilirsiniz ki, regl kabı kullanmakta korkulacak hiçbir şey yoktur.

Beş basit adımda regl kabı kullanımı:

1. Adım: Regl kabını sterilize edin

İlk kullanımdan önce, kaynar suda (kaynama noktasına ulaşmış suda) 3-5 dakika kadar regl kabınızı kaynatarak sterilize edin.

2. Adım: Regl kabını gösterildiği gibi katlayarak yerleştirebilirsiniz.

Birçok katlama metodu vardır. Bizim önerimiz aşağıdaki görsellerde de görebileceğiniz “punch down” ve “C-Fold” metodlarıdır. Katlanmış regl kabını yerleştirdikten sonra serbest bırakın, bu sayede regl kabı olması gerektiği gibi açılıp yerleşecektir.

3. Adım: Regl kabını kontrol edin, olması gerektiği gibi açılmamış olabilir.

Regl kabının tabanına dokunup hissetmeye çalışın – yuvarlak ya da oval olmalıdır, herhangi bir kat hissetmemelisiniz. Eğer bir kat/eğrilik hissederseniz, kabın tabanından tutarak biraz hareket ettirmeyi deneyin ki katlanma tam olarak açılsın (saptan tutarak denemeyin).

4. Adım: Regl kabını çıkarın.

Abdominal kaslarınızla regl kabını (OrganiCup) aşağı doğru ittirirken, saptan tutarak regl kabının tabanına ulaşana kadar yavaşça çekin.
Regl kabının tabanını parmaklarınızla sıkıştırarak tutun, bu sayede vakum özelliği kaybolacaktır ve kolayca çıkarabileceksiniz. Saptan tutup çekerek çıkarmaya çalışmayın, vakum sizi rahatsız edecektir.

5. Adım: Boşaltın ve yeniden yerleştirin.

Regl kabını rahatça kullanmanız birkaç gününüzü ya da periyodunuzu alabilir. Sizin için en rahatını bulabilmek için farklı katlama ve yerleştirme metodlarını deneyebilirsiniz.

GİRİŞ

İÇERİK GENEL BAKIŞ

DETAYLI KULLANIM
VİDEOMUZU İZLEYİN

TALİMATLAR

İlk Kullanımdan Önce

OrganiCup’ı ilk kullanımdan önce kaynar suda 3 ila 5 dakika sterilize edin. Regl kabının suyun kaynadığı tencere vs. dibine değmemesine dikkat ediniz.

1. ADIM

REGL KABI NASIL YERLEŞTİRİLİR ?

YIKAMA

Ellerinizi ve regl kabınızı, vajinanıza yerleştirmeden önce temiz su ile birlikte yumuşak sabun ya da Allmatters Yıkama Jeli’ni kullanarak yıkamayı unutmayın.

KATLAMA

Çok farklı katlama tekniği var. Size uygun olanı uygulayarak bulun.
c-katlama
C Katlama
Aşağıdan katlama
Aşağıdan Katlama

RAHATLAMA

Regl kabını yerleştirirken kaslarınızı gevşetmeniz önemlidir. Bunun için rahat bir pozisyon bulun. Uzanabilir, çömelebilir, klozete oturabilir ya da yalnızca ayakta durabilirsiniz. Zamanla sizin için en uygun pozisyonu bulacaksınız. Regl kabını yerleştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla su ve su bazlı kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

YERLEŞTİRME VE SERBEST BIRAKMA

Katladığınız regl kabını içinize yerleştirdikten sonra parmaklarınızı çıkarın ve kabın açılmasını sağlayın. Regl kabı doğru yerleştirildiğinde “pop” ya da "bir vakum" sesi duyabilirsiniz. Regl kabı tamamen katlanmış ve gerekli emme ortamı sağlanmıştır. Yerleşip yerleşmediği konusunda endişeniz var ise kabın taban bölgesinin etrafını parmaklarınızla erişerek hissedebilirsiniz.
Regl kabının nasıl yerleştirildiğini aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

DÖNDÜRMEK

Regl kabını yerleştirdiğinizde herhangi bir ezik veya bir kıvrım hissederseniz ve vakumladığından emin değilseniz kabın tabanın hafifçe tutun (sapı değil) ve yerleşmesi için çevirin.

Tampon ile karşılaştırıldığında, menstrual kap vajinal kanalın altına yerleştirilmelidir. Sap kısmı tamamen içinizde olmalıdır.

Herkesin anatomik yapısı farklıdır. Bu sebeple, regl kabını birkaç kez kullandıktan sonra sapı sizi rahatsız ediyorsa, daha kısa kesebilirsiniz. Bazıları sapı tamamen çıkarır. Ancak, regl kabını takıp çıkarmakta % 100 öğrenene kadar (en az 3 periyot) sapı kesmeden beklemenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte, regl kabı takılıyken kesinlikle sapı kesmeyin!

2. ADIM

12 SAATE KADAR KULLANIM

Regl kabı kullanmanızın yararlarından biri 12 saate kadar kullanım olanağı sunmasıdır. Bu da regl kabını yerleştirdikten sonra tüm gün ve gece boyunca unutabilirsiniz demek.

Kanamanın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak günde 2 ya da daha fazla boşaltmanız gerekebilir. Bu sebeple kullanmaya yeni başladığınız dönemlerde regl kabını ve kanamanızı tanımak için kabı daha sık boşaltmanızı öneririz.

Regl kabı 3 tane süper tampondan daha fazla sıvı içerir.

Nhs'ye (Ulusal Sağlık Servisi, İngiltere) göre, periyodunuz boyunca ortalama 5 ila 12 çay kaşığı kan kaybedersiniz, bu nedenle gerçekte ne kadar az kanadığınıza şaşırabilirsiniz.

3. ADIM

REGL KABININ ÇIKARILMASI

YIKAMA

Yine ellerinizi ılık su ve yumuşak sabun ile yıkayarak başlayın.

RAHATLAYIN

Sizin için uygun rahat bir pozisyon bulun: uzanın, çömelin, tuvalete oturun veya ayağa kalkın. Rahatlamak, adet kupanızı çıkarmanın en iyi yoludur. Gergin olmanız durumunda daha zor olacaktır.

ÇIKARIN

Regl kabını çıkarırken, karın kaslarınızı kullanarak kabı aşağı doğru itin. Kaslarınızı kullanırken gövdeye ulaşana kadar sap kısmından hafifçe çekin.
Kabın tabanını vakumlamayı serbest bırakmak ve hafifletmek için hafifçe sıkın.
Rahatsızlığa sebep olacağından regl kabını sapı çekerek çıkarmaktan kaçının.

BOŞALTMA VE YIKAMA

Regl kabını çıkardıktan sonra, toplanan sıvıyı tuvalete vb. boşaltmalı ve regl kabını suyla yıkamalısınız. Hava deliklerini de unutmamaya özen gösterin. Ardından yeniden yerleştirebilirsiniz.
Temiz suya erişiminiz yoksa, kabınızı temizlemek ve daha sonra suyla durulamak için Allmatters Temizleme Mendili veya tuvalet kağıdı kullanabilirsiniz.

5 ADIMDA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İPUÇLARI

ikon-number-one

Kendinizi rahat hissedene kadar Regl kabını ped ile kullanabilirsiniz. Böylece sızıntı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

ikon-number-two

Rahim ağzını bulmayı deneyin. Hepimiz farklı rahim ağzına sahibiz. Regl kabı rahim ağzının altına yerleştirilmelidir. Aksi taktirde sızıntı olacaktır. Rahim ağzını parmağınızla bulmaya çalışın. Biraz daha sıkı bir alan hissetmelisiniz ve kabınızı bu alanın altına yerleştirmelisiniz.

ikon-number-three

Regl kabını birkaç kez kullandıktan sonra sapı sizi rahatsız ediyorsa, daha kısa kesebilirsiniz. Bazıları sapı tamamen keser. Ancak, regl kabını takıp çıkarmakta % 100 öğrenene kadar (en az 3 regl dönemi) sapı kesmeyi beklemenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte, regl kabı takılıyken kesinlikle sapı kesmeyin!

ikon-number-four

Regl döneminden önce pratik yapın. Kimse sizden profesyonel regl kabı kullanıcı olmanızı beklemiyor. Bu sebeple regl döneminizden önce kabı yerleştirmeyi ve çıkarmayı deneyin.

ikon-number-five

Kayganlaştıcı kullanın: Yerleştirmeyi kolaylaştırmak için su veya su bazlı kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

0
0
Sepetiniz
Kargoyu hesapla
Kuponu onayla