Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Senin Periyodun

Hadi periyotlar hakkında konuşalım

Kimileri için periyotlar hakkında konuşmak rahatsız edici olabilir, ancak vücudumuz ve regl dönemimiz hakkında bilgi sahibi olmak salığımız da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı oldukça önemlidir.

Kadın anatomisi ve menstrüasyon ile ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşarak yardımcı olmak istiyoruz. Umarız periyotlar hakkında soru veya endişelerinize yanıt oluruz.

OC_Illustrations_Ballet-shoes-pink2-5-800x800

İlk reglim

Su aktiviteleri için uygun

Kadın anatomisi

OrganiCup İkon 3

Adet döngünüz

Kuruluk ve tahriş yapmaz

Kan pıhtıları ve sizin döngünüz

OC_Illustrations_Weight-Lifts-600x600

Ağır periyotlar

Uyurken rahatça kullanabilirsin

Düzensiz periyotlar

PERİYOTLAR HAKKINDA KONUŞALIM:

İLK REGLİM

İlk kez regl olmak için ister sabırsızlanın, ister sabırsızlanmayın; her iki durumda da ilk regl döneminiz yaşamınızın dönüm noktalarından biridir.

İlk regl dönemi nüfusun yaklaşık yarısı için bilinmeyenlerle dolu göz korkutucu bir durum olarak hissedebilir.

Ancak dikkat etmeniz gerekenleri biliyorsanız ve zamanı geldiğinde ne yapacağınıza hazırsanız, bu yeni aşamaya ne kadar sorunsuz geçirdiğinize siz de şaşıracaksınız.

Tüm kızlar regl dönemlerine farklı yaşlarda başlar, genellikle 10-14 yaş aralığındadır. Ortalama başlangıç yaşı ise 11 ila 13’tür.

Bazı kızlar “menarş” (ilk regl dönemini anlatan teknik terim) dönemini erken yaşlarda tecrübe ederken (8 veya 9 yaş gibi ), bazıları aralığın üst seviyesinde 16 veya 17 yaşında yaşayabilir.

Herkes farklıdır, henüz ilk regl döneminizi yaşamadıysanız sabırsızlanmayın. Regl olmak için unutmayın ki hala periyotlarla dolu 40 seneniz var.

Regl nedir ve neden regl oluruz?

Menstrüasyon veya regl periyotları hamile kalmanızı sağlayan aylık bir döngüdür.
İlk kez regl olmanız, vücudunuzun sizi yetişkinliğe ve potansiyel olarak bir gün ebeveynliğe doğru geçiş yapacağınızı gösterme şeklidir.
Aylık döngü sırasında, rahim duvarları döllenmiş yumurta desteklemek için besin ve kan ile doldurun.
Yumurta döllenmediğinde rahim astarı bozulur ve vücudunuz ondan kurtulur.
Bu tehlikeli bir durum değildir (tam tersine çok sağlıklıdır) ve vücudunuz bu işlemi menarş (ilk regl) dan menopoza kadar ortalama her 23-35 günde bir yapmaya devam eder.

İlk reglimi ne zaman olurum?

İlk reglinin ne zaman olacağını tam olarak tahmin etmenin bir yolu yoktur ve bunu başlatmak için de yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ancak, ilk regl döneminizi (veya menarşınızı) olmadan önce, ergenliğe başladığınızı gösteren işaretler vardır.
Göğüsleriniz gelişmeye başlar
Kasık kılları ve koltuk altı kılları ortaya çıkmaya başlar
Bazı kızlar ani bir büyüme atağı yaşarlar.
Bu değişiklikler genelde ilk reglinizin gerçekleşmesinden 1- 2 yıl öncesinde görülmeye başlar.
Menarştan birkaç ay önce; beyaz veya soluk sarı renkli bir akıntı fark edebilirsiniz. Bu da ilk regl dönemine hazırlıklı olmanızı sağlayacak diğer bir belirtidir.
Irk, genler; ağırlık ve çevre gibi dış faktörler de dahil olmak üzere menarşın gerçekleşme sürecini etkileyen birçok etken vardır.
Genellikle kızlar anneleriyle aynı yaşlarda regl olmaya başlar. Bu yüzden annenizle bu konuyu paylaşmak ve ona ne zaman ilk regl dönemini geçirdiğini sormak iyi bir fikirdir.
Buna Alternatif olarak, herhangi bir endişenizi; bir doktor ya da öğretmen veya okul hemşiresi gibi güvenilir bir yetişkinle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu kişiler aklınızdaki sorulara cevap bulmanıza da yardımcı olacaklardır.

İlk reglime hazırlanmak için ne yapmalıyım?

İçinizin rahat olsun diye, tuvalet çantası gibi içinde; yeni bir iç çamaşırı, günlük ped, ped veya mini model OrganiCup’ın yer aldığı küçük bir “dönem kiti” oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

Eğer ped veya tamponları seçerseniz banyonuzda yeterli stok olduğuna emin olun. Ama menstüral kabı seçerseniz sadece bir adet olması yeterlidir.

Hangi dönem ürünlerini kullanmalıyım?

Süpermarkette veya eczanelerde kadınlara özel hijyen reyonuna baktığınızda çok büyük bir ürün skalası varmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak bu bölüm genellikle 3 basit kategoriye ayrılır:

Pedler:

Pedlerin yapışkan bir alt kısmı vardır ve vücudun dışına temas ederler. Akışı emmek için iç çamaşırınıza yapıştırılarak yerleştirilirler. Kanatlı ya da kanatsız olmak üzere; hafif, orta ve ağır akışları absorbe etmek için çeşitli kalınlıklarda seçenekleri olur. Regl döneminiz başlamadan önce iç çamaşırınıza ped yerleştirme alıştırması yapabilirsiniz. Pedler her 4-6 saatte bir değiştirilmelidir.

Tamponlar:

Farklı boyutlarda bulunan tamponlar, adet kanınızı emmek için vajinaya yerleştirilir. İpli kısmı vajinanın dışında kalır ve tamponu çıkarmak için kullanılır. Tamponlar her 4-6 saatte bir değiştirilmelidir.

Menstrual kaplar:

OrganiCup gibi regl kapları giderek daha popüler hale geliyor.

Menstrüel kanınızı toplamak için vajinaya katlanarak yerleştirilen yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir kaplardır.

OrganiCup, regl kabı; yumuşak, alerji dostu, tıbbi sınıf silikondan üretilmiş ve aynı zamanda hem vücudunuz için çok sağlıklı hem de çevre dostudur.

Vajinanızın içinde 12 saate kadar risksiz kullanılabilir, böylece günün sonuna kadar kolayca takıp unutabilirsiniz. Gençler için model Mini’yi öneririz.İpucu: Eğer okuldaysanız ve adet görmeye başlarsanız, ellerinde ürün desteği olması gerektiği için okul hemşirenizden veya öğretmeninizden yardım isteyebilirsiniz. Bunu yapmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, tuvalet kâğıdı da dönem ürünleri yerine geçici bir yedek olarak kullanılabilir.

Normal kanama ne kadardır?

Regl döneminizde çok fazla kan dışarı atılıyor gibi görünebilir, ancak gerçekte, her seferinde sadece 30-50 ml regl kanı serbest bırakırsınız (bazı ek sıvı ile, ancak bu ölçü sadece likit kanı referans alır).
Bazı kişiler biraz daha fazla kan serbest bırakabilir, ancak şiddetli kramp, mide bulantısı veya diğer yan etkiler yaşamıyorsanız, bireysel akışınız normal kabul edilebilir.

Genellikle akış, döneminize başladığınızda daha hafiftir ve düzenli bir akışa geçmesi biraz zaman alabilir.

Ayrıca, özellikle daha ağır bir akışınız varsa, bazı kan pıhtılarının da döneminiz boyunca ortaya çıktığını göreceksiniz.

Regl dönemim ne kadar sürmelidir?

Regl döneminiz (adet dönemi) 2 ila 7 gün arasında sürebilir.

İlk dönemler genellikle daha hafiftir ve başlangıçta düzensiz olabilir.

Günümüzde regl sürenizi takip etmenize yardımcı olacak çok sayıda uygulama vardır, böylece regl düzeninizi izleyebilir ve buna göre plan yapabilirsiniz.
Regl (adet) döneminizin çok ağır geçtiğini veya 7 günden uzun sürdüğünü düşünüyorsanız, tavsiye için doktorunuza danışın.

İlk regl (adet) dönemi ağrı verir mi?

En yaygın fiziksel dönem semptomlarından bazıları şunlardır (ancak herkes tarafından görülmeyebilir):

  • Regl (adet) Dönemi krampları (mide bölgenizde veya belinizde hafif ağrı)
  • Hassas veya şişmiş göğüsler
  • Yorgunluk ve ruh halinde ani değişimler
  • Şişkinlik hissi 

Bu reaksiyonları ilk birkaç periyotta duygusal olarak hissetmeniz gayet normaldir.
Bu süre zarfında, kendinize karşı nazik olun, vücudunuzu dinlediğinizden emin olun ve gerektiğinde bolca dinlenin.

Size yakın olan insanlarla nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmaktan korkmayın.
Nazik egzersiz, ılık bir banyo veya sıcak su şişesi; adet kramplarını rahatlatabilir. Bunların yani sıra gerektiğinde reçetesiz ağrı kesiciler de rahatlamaya yardımcı olabilir. (Tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza danışın).

PERİYOTLAR HAKKINDA KONUŞALIM:

KADIN ANATOMİSİ

İlk kez regl olmak için ister sabırsızlanın, ister sabırsızlanmayın; her iki durumda da ilk regl döneminiz yaşamınızın dönüm noktalarından biridir.

İlk regl dönemi nüfusun yaklaşık yarısı için bilinmeyenlerle dolu göz korkutucu bir durum olarak hissedebilir.

Ancak dikkat etmeniz gerekenleri biliyorsanız ve zamanı geldiğinde ne yapacağınıza hazırsanız, bu yeni aşamaya ne kadar sorunsuz geçirdiğinize siz de şaşıracaksınız.

Tüm kızlar regl dönemlerine farklı yaşlarda başlar, genellikle 10-14 yaş aralığındadır. Ortalama başlangıç yaşı ise 11 ila 13’tür.

Bazı kızlar “menarş” (ilk regl dönemini anlatan teknik terim) dönemini erken yaşlarda tecrübe ederken (8 veya 9 yaş gibi ), bazıları aralığın üst seviyesinde 16 veya 17 yaşında yaşayabilir.

Herkes farklıdır, henüz ilk regl döneminizi yaşamadıysanız sabırsızlanmayın. Regl olmak için unutmayın ki hala periyotlarla dolu 40 seneniz var.

OrganiCup Merak Edilenler

Hangi modeli kullanmalıyım?

• A modeli, vajinal doğum yapmamış kadınlar içindir.

• B modeli, vajinal doğum yapan kadınlar içindir.

• Mini modeli, Teenager yani genç kızlar içindir (Kızlık zarı endişesi olmayan)

Bakireler OrganiCup kullanabilir mi?

Evet, bakire iseniz OrganiCup kullanabilirsiniz. Ancak bekaret yani kızlık zarına zarar verebilir. Eğer kızlık zarı sizin için önemli ise, OrganiCup adet kabı kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Aslında, kadınlarda adet dönemi başladığı anda adet kabını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaş sınırı olmamasına rağmen adet döneminde vücudunuzun rahat olması gerekir. Bakireler ve genç kızların vajinal kasları daha sıkı olma eğilimindedir. Bu da adet kabını yerleştirmeyi biraz zorlaştırabilir. Bu nedenle başlangıçta pratik yapmak isteyebilirsiniz. Rahatsızlık hissederseniz zorlamayın, ara verin, rahatlayın ve daha sonra tekrar deneyin.

Kızlık zarım bozulmadan kalacak mı?

Eğer bekaret ve kızlık zarı sizin için önemliyse, OrganiCup adet kabı kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Kızlık zarı yapısı kadından, kadına değişebilse de, bunu riske almamalısınız!

 

Kızlık zarının yalnıza cinsel ilişki sırasında ya da adet kabını yerleştirirken “yırtılabilabileceğine” inanıyor olabilirsiniz. Yakın zamana kadar yaygın olarak bilinen kızlık zarı ile ilgili durum böyle değil.

Kızlık zarı, zaman içinde yıpranacak dokudan oluşur. İlk yıllarda spor yaparken, mastürbasyon yaparken ya da yürüyüş kadar basit aktivitelerde bile kızlık zarı incelir ve genişler.

Bakireler için adet kabı kullanımı hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

OrganiCup’ı ne kadar süre takabilirim?

OrganiCup her 8-12 saat arasında boşaltılmalıdır.

Başlangıçta, adet akışınızı ve kabınızın doluluk oranını öğrenirken daha sık boşaltabilirsiniz.

OrganiCup 3 tane XL tampondan daha fazla kullanım olanağı sunar. Genellikle uzun adet dönemlerinde rahatça kullanılabilir.

OrganiCup'ı ağır adet döneminde kullanabilir miyim?

OrganiCup 3 tane XL tampondan daha fazla kullanım olanağı sunduğundan adet kanamalarınızda gerçekten iyi çalışmaktadır. Adet akışınızı ve kabınızın doluluk oranını öğrenirken daha sık boşaltabilirsiniz. Daha ağır bir regl dönemi geçiriyorsanız günde 2 defadan daha sık boşaltmanız gerekebilir.

OrganiCup, Prolapse (Vajinal Sarkma) ya da Tilted Uterus (Eğik Rahim) ile kullanılabilir mi?

Prolapse (Vajinal sarkma) ;

Vajinal sarkma derecesi büyük ölçüde değişebildiğinden, OrganiCup’ın sizin için uygun olup olmadığı konusunda jinekoloğunuza danışınız.

Tilted Uterus (Eğik Rahim);

Çoğu kadın eğik rahim ile OrganiCup’ı kullanabilir. Ancak doğru pozisyonu bulmanız biraz zaman alabilir. Bu sebeple OrganiCup’ı bir süre uygun pozisyonu bulana kadar pedle birlikte kullanınız.

Bazı kadınlar OrganiCup’ı Prolapse (Vajinal Sarkma) ve Tilted Uterus (Eğik Rahim) ile kullanamazlar. Sızıntı ve ya rahatsızlık sorunları yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

OrganiCup kullanırken kan rahime geri mi akar yoksa içinde mi kalır? Eğer uzanır ya da amuda kalkarsam kan, adet kabının içinde kalır mı ya da rahime akar mı?

Adet kabı içinde toplanan kanın rahminize akması pek olası değildir. Baş aşağı olsanız, amuda kalksanız bile.

Akışınızın nispeten yoğun kıvamda olduğunu farketmişsinizdir. Bu  sayede adet kabından dışarı akmaz. Kabın içinde kalır.

Böylece endişelenmeden uzanabilir ya da amuda kalkabilirsiniz.

OrganiCup'ı nasıl temizlerim?

Adet sırasından adet kabını yeniden kullanmadan önce boşaltmanızın ardından suyla yıkamalısınız.  Adet dönemindeyken boşaltma ve yeniden kullanma sırasından bardağı steril etmenize gerek yoktur.

OrganiCup’ı adet döneminizin bitişinin ardından sterilize edebilirsiniz:

OrganiCup’ı kaynar su içinde 5-7 dakika kaynatarak,

Eğer kaynar su erişiminiz yoksa;

OrganiWipes kullanarak adet kabınızı dezenfekte edebilirsiniz.

OrganiCup'ı umumi tuvaletlerde nasıl temizlerim?

OrganiCup’ı kullanım sırasında temizlerken soğuk su kullanmalısınız.

Eğer seyahat ediyor ve uzun süre adet dönemi sırasında temiz suya erişiminiz yoksa yanınızda su bulundurduğunuzdan ve OrganiWipe gibi dezenfekte edici bez olduğundan emin olunuz.

İkisi de yoksa, tuvalet kağıdıyla basitçe temizleyebilirsiniz.

OrganiCup'ı ne kadar süre kullanabilirim?

Adet kabını yıllarca kullanabilirsiniz. Bir süre kullanımdan sonra hafif lekeli ve renksiz görülebilir ve bu gayet normal. Her 3 yılda bir adet kabını değiştirseniz bile, diğer regl ürünlerine harcadığınız paradan daha az harcayacaksınız ve çevreyi büyük miktarda atık maddeden kurtaracaksınız.

OrganiCup, RİA (Rahim İçi Doğum Kontrol Yöntemi) ile kullanılır mı?

Bu konu hakkında oldukça çok soru aldık. Ve ardından jinekoloğa danıştık. Sonuç olarak: Evet kullanabilirsiniz. Bununla birlikte endişeniz olmaması için, RİA ile adet kabı kullanımı için doktorunuza danışabilirsiniz.

Çoğu OrganiCup kullanıcısı hem adet kabı hem de RİA (bobin-halka) kullanıyor. Ancak kullanım sorunları ve anatomik durumlar nedeniyle RİA’nın yerinden çıkması gibi durumlar olmuştur.

Dahası RİA (bobin-halka) kullananların %5’lik kısmında vücut RİA’yı ilk 3 aylık sürede doğal olarak reddediyor.

OrganiCup’ı RİA ile kullanmaya karar verirseniz;

RİA ile OrganiCup kullanmaya başlamadan  en az 2 adet süresince bekleyin. Bu süre RİA’nın yerleşmesi için size zaman kazandıracaktır.

OrganiCup’ı çıkarmadan önce vakumlu kısmını büktüğünüzden emin olun.

OrganiCup’ı vajinal açıklığa yakın ve mümkün olduğu kadar aşağı yerleştirin. Ayrıca jinekoloğunuzdan RİA sicimini kısa tutmasını isteyebilirsiniz.

RİA ile adet kupası kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

OrganiCup hangi maddeden yapılmıştır?

OrganiCup, %100 FDA onaylı tıbbi sınıf silikon malzemeden üretilmiştir.

OrganiCup üretim yeri neresidir?

OrganiCup’ta kullanılan medikal silikon ABD’de üretilir, adet kabı ise Çin’de üretilir. OrganiWash Danimarka’da, OrganiWipes ise Finlandiya’da üretilir.

OrganiCup üretiminin KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) ve kalite gerekliliklerimizi karşıladığından emin olmak için düzenli olarak denetlenen üst sınıf bir tesiste üretilir.

OrganiCup, ISO 9001: 2008 ve ISO 13485: 2016 kalite yönetim gereksinimlerine uygun olarak üretilmiştir ve 2012 yılında kuruluşumuzdan bu yana aynı tesiste OrganiCup’ı ürettik.

OrganiCup güvenli midir?

OrganiCup %100 tıbbi sınıf silikondan üretilmiştir ve vücudunuzda kullanmak için güvenlidir.

Tıbbi dereceli silikonlar biyo uygunluğu açısından test edilmiştir ve tıbbi uygulamalar için kullanılmaya uygundur.

Tıbbi sınıf silikonumuz, ABD Farmakopesi XXII Sınıf VI (vücutta 29 gün süreyle kullanılması güvenli) ve 21 CFR 177.2600 ile uyumludur.

Dahası, OrganiCup, Allergy Certified ™ (AC104, AC223, AC382) hipoalerjenik ve toksin içermez. Vegan Society ile sertifikalandırılmış % 100 vegandır (Üye no. 024025).

Adet bardakları AB’de tıbbi cihaz olarak sınıflandırılmaz, ancak OrganiCup malzemesi AB biyolojik uyumluluk standartlarını karşılar ve ISO 10993’e göre test edilir

OrganiCup vegan mı ? Üretimi sırasında hayvanlara zarar verir mi?

OrganiCup Vegan Topluluğu sertifikalıdır. Bu konuda sizi temin ederiz. Hayvanlar üzerinde herhangi bir test yapılmamıştır.

OrganiCup'taki renk bozulmasını nasıl giderebilirim?

OrganiCup renk atması kalıntı birikmesi sebebiyle oluşur ve kesinlikle normaldir. Bununla birlikte aşağıdaki adımlarla tekrardan yeni gibi görünmesi mümkündür.

• İnternet üzerinden ya da eczanelerden %2 hidrojen peroksit alın.

• Bir kapta ½ su ve ½ hidrojen peroksiti karıştırın. Adet kabını içine yerleştirin ve bir gece boyunca içinde bırakın.

• Bu işlem kabınızın neredeyse yeni gibi görünmesini sağlamalıdır. Tekrar kullanmadan  önce iyice temizlemeyi unutmayın.

Lekelenme / renk atmanın nasıl giderileceğine dair ek ipuçları ve püf noktaları için buraya tıklayın .

Adet kabını nasıl geri dönüştürürüm?

Birçok Avrupa ülkesinde eski kabınız yakılarak enerjiye dönüştürülebilir. Yerel geri dönüşüm tesisinize sorabilirsiniz. Büyük olasılıkla birinci sınıf tıbbi malzemeyle ne yapılacağını bilirler.

Eğer adet kabınızı çöp kutusuna atmak istemiyorsanız, yakabilirsiniz. Endişeniz olmasın, silikon temelde kumdur. Adet kabı üretiminde kullanılan az miktardaki silikondan dolayı çok az miktarda Co2 açığa çıkacaktır.