Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Dünya Menstrual Hijyen Günü

Bugün Dünya Menstrual Hijyen Günü! 2014 yılında Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Wash United, en yaygın regl döngü süresi olan 28 sayısından yola çıkarak, 28 Mayıs’ı Dünya Menstrual Hijyen Günü (World Menstruation Day) ilan etti. Ülkemizde ise “Dünya Adet Hijyen Günü” olarak anılan bugünde; adet döneminin sağlıklı şekilde geçirilmesi, kadın hijyen ürünleri  olan ped, tampon ve regl kabı gibi seçenekler arasında kişinin kendisine en uygun çözümü seçmesi vb. farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Mayıs ayının, yani yılın 5. ayının seçilmesinin nedenin ise; kadınların regl döngüsünün her ay ortalama 5 gün sürmesi olarak belirtiliyor.

Kuruluş; Dünya çapında özellikle gelişmekte olan ülkelerde düzenlenen; etkinlikler, konserler, tiyatrolar ve sosyal medya kampanyaları üzerinden kız çocukları ve kadınlara, regl dönemi ve hijyen kuralları konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlanıyor.

Dünya Regl Hijyen Günü’nün bu yılki teması ise “#ItsTimeForAction (Harekete geçme zamanı)”.

OrganiCup’ın bu güne kadar 10.000’den fazla regl kabı bağışladığını biliyor muydunuz?

Mensturasyon sağlığının önemi hakkında konuşmayı seviyoruz, bu konuda ne kadar çok konuşursak, regl döneminin yasaklı bir konu olmadığını daha fazla insan bilir!

Siz de Menstruasyon ve regl dönemiyle ilgili düşüncelerinizi aşağıda bizimle paylaşın ve birlikte bazı stigmaları yakalım!