Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Adet Kaplarının Kısa Tarihi

“OrganiCup Adet Kabı” hakkında övgüler içeren ve menstrual kaplar hakkında daha önceden bilgi sahibi olmak isteyen insanlardan e-postalar alıyoruz. Bizde sizinle aynı hissediyoruz ve bu kelimeyi yaymak için zorlu çalışmamızın arkasındaki itici güç bu.

Bir şey sizi şok edebilir! Regli kaplarının aslında eski bir icat olduğunu biliyor muydunuz?

ABD’de, katamenial çuvallar olarak da bilinen adet kabı ilk prototiplerinin, 1860’larda ve 1870’lerde patenti alındı. Tasarımlar yaratıcıydı ama birçoğu asla piyasaya sürülmedi.

Yüzyılın başında, adet akışını toplamak için daha fazla iç aygıt icat edildi. Bazıları vajina içine kondu ve cihazı çıkarmadan boşaltıldı. Farklı tipte vanaları vardı.

Bugün bildiğimiz bardaklara benzeyen ilk modern adet kapları, 1937’de Amerikalı aktris Leona Chalmers tarafından icat edildi. Lateks kauçuktan yapılmış bir adet kabı tasarımı patentini aldı. Patent başvurusu, tasarımın “rahatsızlık veya varlığının bilincine” neden olmayacağını belirtir. Ayrıca kadınların gösterebileceği kemer, pim veya toka olmadan “ince, hafif, sıkı oturan giysiler” giymelerini sağladı.

1. Dünya Savaşı sırasında lateks kauçuk sıkıntısı yaşandı ve şirket üretimi durdurmak zorunda kaldı. Savaştan sonra, 1950’lerin başında, Bayan Chalmers, bazı iyileştirmeler yaptı ve yeni tasarım patentini aldı.

1930’ların adet kabı markası “Tass-ette”, 1950’lerin sonunda büyük bir reklam bütçesiyle yeniden “Tassette” olarak lanse edildi. Şirket, öneren hemşirelere binlerce örnek gönderdi. Kadınlar 1930’lardan bu yana ilerlemiş olsalar bile, adet kabı kullanma fikrine açık değildi. Yeniden kullanılabilir iç koruma fikri skandaldı.

Tassette şirketi bu yeniliği pazarlamak için bir servet harcadı, ancak yalnızca az miktarda satış yaptı. Böylece, 1963 yılında kayboldu.

Tassette’in en büyük sorunu, kadınların kabı boşaltma ya da temizleme fikri konusunda kendilerini rahat hissetmemeleriydi. Ürünle mutlu olan kadınların, tekrar kullanılabildiklerinden başka bir ürünü satın almaları gerekmedi. Böylece, 1960’ların sonlarında, Tassette Inc. patenti aldı ve tek kullanımlık menstrual ürünleri pazarında rekabet edebilmek için yeni bir adet kullanılabilecek “Tassaway” üretmeye başladı. O zaman, şirket pazarlama için çok fazla para harcadı ve işlerini 70’lerin başında bitirdi.

1970’lerde Finlandiya da dahil olmak üzere Avrupa çapında satılan tek atılabilir adet kabı Tassaway kupasıydı.

Adet kapları 1980’lerin sonlarında “The Keeper” adı ile yeniden tanıtıldı. Bu fincan lateks kauçuktan yapılmış ve bugün hala satılmaktadır.

21. yüzyılın başlarında tıbbi bir silikon olan yeni bir malzeme, birçok adet menstrual markasının tasarımına büyük başarı ile entegre edildi. Artık lateks alerjisi olan kadınlar, adet kaplarını güvenle kullanabilirler.